Každý, kto pracoval v zahraničí a z jeho platu bola odvádzaná daň, môže následne po skončení pracovného pomeru alebo finančného roku požiadať o vrátenie preplatku dane.
Daňový preplatok je rozdiel medzi daňou, ktorú ste v daňovom roku zaplatili (odvedená daň) a daňou, ktorú máte podľa zákona zaplatiť (vaša daňová povinnosť).
K preplatku dochádza najmä vtedy, ak ste v zahraničí neodpracovali celých 12 mesiacov v kalendárnom roku, napr. počas letnej brigády v zahraničí. V prípade, ak ste pracovali v zahraničí dlhodobo, daňový preplatok môže vzniknúť počas prvého roku práce v zahraničí a potom v roku, keď ukončíte pracovný pomer a vraciate sa na Slovensko.
Príklad: Začali ste pracovať v zahraničí v lete 2015, pokračovali ste celý kalendárny rok 2016 a prácu ste ukončili napr. v marci 2017. Za roky 2015 a 2017 vám vznikol daňový preplatok, keďže ste odpracovali len časť roka. Za rok 2016 Vám nevznikne daňový preplatok, keďže ste ho odpracovali celý.
Veľkú šancu na vrátenie celej zaplatenej dane máte vtedy, ak ste odpracovali v zahraničí len dva, tri alebo štyri mesiace. Za taký krátky čas je malá pravdepodobnosť, že zarobíte viac ako je nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka. Týka sa to najmä tých, ktorí absolvovali letnú brigádu v zahraničí.
Keďže veľká časť Slovákov pracuje v zahraničí len časť roka, vznikne im daňový preplatok a majú nárok na jeho vrátenie. Finančný úrad v krajine, v ktorej ste pracovali, vám tento preplatok nevráti automaticky, ale je potrebné oň požiadať.
O vrátenie daní z príjmu môžete požiadať dvoma spôsobmi:
Ak ovládate anglický jazyk a máte všetky potrebné dokumenty, požiadať o vrátenie dane by nemal byť problém.
Ak chcete požiadať o vrátenie daní samostatne, je ideálne tak spraviť ešte pred Vaším odchodom zo zahraničia a navštíviť osobne Daňový úrad resp. danú inštitúciu v krajine, v ktorej ste pracovali, a predložiť im potrebné dokumenty.
Ak sa vám zdá proces žiadosti o vrátenie daní komplikovaný, môžete sa obrátiť na agentúru, ktorá sa na to špecializuje. V takom prípade musíte samozrejme počítať s tým, že si za túto službu bude účtovať poplatok. V závislosti od krajiny je to 8% – 14% z výšky daňovej refundácie.
Ak chcete požiadať o vrátenie dane prostredníctvom agentúry, môžete sa zaregistrovať nižšie na tejto stránke.
V priemere trvá spracovanie žiadosti niekoľko týždňov až mesiacov od doby, kedy sú dokumenty odovzdané resp. zaslané na daňový úrad. V zásade platí, že pri osobnej návšteve Daňového úradu v zahraničí je spracovanie rýchlejšie, ako pri spätnom zasielaní dokumentov zo Slovenska.
Ponúkame vám na výber online nástroje dvoch spoločnosti na vrátenie daní zo zahraničia: Taxback a Dendax.
Spoločnosť Dendax ponúka možnosť sprostredkovania vrátenia daní z týchto krajín: Austrália, Belgicko, Česká republika, Holandsko, Estónsko, Írsko, Kanada, Luxembursko, vrátenie dane Malta, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Slovensko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, USA, Veľká Británia.
Spoločnosť Taxback ponúka možnosť sprostredkovania vrátenia daní z týchto krajín: Austrália, Belgicko, Dánsko, Holandsko, Írsko, Japonsko, Kanada, Luxembursko, Nemecko, Nový Zéland, Rakúsko, USA, Veľká Británia.
Každý, kto pracoval na Malte a z jeho platu bola odvádzaná daň,
môže následne po skončení pracovného pomeru alebo finančného
roku požiadať o vrátenie preplatku dane.